Ziya Gökalp’in Irkçılığı

Ziya Gökalp dönemi farklıdır.

Ba’zı durumları, dönemin şartlarına göre değerlendirmek gerekir.

Fakat gene o günkü eylemler bile, Türkçülük tuvalini, son fırça darbeleriyle bu günkü hâline getiren H.Nihâl Atsız’ın görüşlerinden farklı değildir.

Bâzen taktiksel amaçlı beyanlar verilebilir, fakat önemli olan icraâtlerdir.

Atatürk’ün, gelmiş geçmiş en büyük kafatasçı olması zâten bu durumu açıklayan en iyi örnektir.

Özetle; Irkçılık, Türkçülüğün olmazsa olmazıdır.

Cevap yaz • 13 Yorum

  Beyler ne yapmaya çalışırsam çalışıyim hiç bir türlü Türk ırkçısi olamıyorum. Benim kendi kişiliğime uymuyor. Ben Türk milliyetçisiyim. Irkçı olmayı çok denedim ama denenmekle olmuyor. Ya olursun ya olmazsın. Boşnak olup kendine Türk diyene. Laz,Gürcü olup “Türküm” diyene ırkçılık yapamıyorum. Belki beni küçük göreceğiniz,kendinizden küçük,”senden daha Türküm” gibi şeyler söyleyeceksiniz içinizden ama yapabilecek bir şeyim yok.

  Göktürk on 10 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Anlamakta neden bu kadar zorluk çekiyorsunuz, anlamıyorum.

  M.Âkif Ersoy’un Türklüğe ettiği hizmetten ötürü saygı duyabilir.  ( İstiklâl Marşı’mızdan başka ne hizmeti olmuş, açıkçası bilmiyorum.)

  Fakat; bu, ba’zı gerçeklerden kaçmak adına ardına saklandığımız bir bahâne olmamalı.

  Sonuçta, Selanik’i tüfek atmadan teslim eden de Arnavut’tu. Sevri imzalayan da…

  Dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz. Halbûki hakîkat oracıkta durup duruyor.

   

  Hun33 on 11 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Kardeşim dünyada safkan ırk diye birşey neredeyse kalmadı. Hele ki anadolu Türkleri için safkan demek saçma olur. Genetik olarak Türk olmadığımızı söylemiyorum sakın yanlış anlama. Ama şunu da bil Türkiyede kan olarak Türk olmayıpta sonradan Türkleşmiş birçok insan var. Kafatasçılık yaparak bu insanları dışlamış oluruz. Aynı sorun sadece Türkiyede değil diğer kardeşlerimiz arasında da var. Örneğin senin düşüncenle Tatar Türklerine ne kadar Türk diyebiliriz ? Bence bu konuda en iyi Türk tanımını Gök Bilge Nihal Atsız yapmıştır. ” Türkler, Türk soyundan gelenlerle Türk soyundan gelmişler kadar Türkleşip kendini o soya bağlayan beyninde hiçbir yabancı ırk düşüncesi bulunmayan fertlerin topluluğudur.”

  alas on 11 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Burada ırkçılığa dâir okuduğun şeyler, sende bir fikir uyandırmıyor ırkçılığa gönlün el vermiyorsa iki ihtimal var;

   Ya idrâk etme, basîret gibi niteliklerden yoksun bir ahmak ya da bir gayritürksün.

  Maalesef yapabileceğimiz bir şey yok.

   

  Hun33 on 11 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Türkçü olmak için kafatasçı olmaya gerek yoktur dostum. Evet ırkçıyız ama bizim ırkçılığımız Türk’e düşman olana. Mesele babası arnavut olan Mehmet Akif kadar Türk olabilmektedir.

  alas on 11 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  “Bâzen taktiksel amaçlı beyanlar verilebilir, fakat önemli olan icraâtlerdir.”

  Hun33 on 10 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Ki; bugün, bu söz çarpıtılmış olsa da esâsında ırkçı bir sözdür.

  Hun33 on 10 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Hatırlarını görmezlikten geleceğiz. Hatırı sayılı kesimden kastınız, Kürdler ise, tehcir edeceğiz, direnirlerse daha farklı çözümler mutlaka olacaktır.

  Hun33 on 10 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Aslında “kafatasçı” kelîmesini kullanmamdaki amacım; o dönemdeki ırkçılığa dâir durumun daha iyi anlaşılması içindi.

  Kaldı ki,  Atatürk kafatası ölçümleri de yaptırmıştır.

  Kısacası ırkçılığın Türkçülük için en elzem şey olduğundan bahsetmek isterken,  konu bugün kim Türk, kim Türk değildir oldu. Bizim tartıştığımız nokta Türk olmadığı kesinkes bilinen kişilerin kendilerini Türk olarak beyân etmeleri. Bu kişiler kesinlikle dışlanmalı. Bu beyanlar onları Türk yapmaz.

  Ya’nî değinmek istediğim esâs mes’ele; Ziya Gökalp’in ba’zı sözlerinin arkasına sığınıp, dönemin şartlarını değerlendirmeden, yapılan uygulamaları görmezden gelerek ırkçılığa tamâmen karşı olmanın , küçük bir oranla karışmış olsa da kanın daha da karışmasını; soysuzlaşmayı, melezleşmeyi, asimile olmayı sakıncalı görmemek ile ilgili idi.

   

  Hun33 on 11 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  En anlayabileceğiniz şekilde atatürk milliyetçiliğidir.Dönemine göre öyle olması lazımdı .

  IlterisKagan on 27 Eylül 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Yoktur.Zira Ziya Gökalp subjektif milliyetçiliğin temellerini atmış adına Türkçülük demiş bunuda gayet akılcı bir yolla romatizmden çıkarıp rasyonelleştirmiştir.Hars ve medeniyeti ayırmış ve bunu bilimsel temellere oturtmuş ilerici bir adamı ırkçılık gibi anlamsız ve doğası olmayan bir görüşün içine almak olsa olsa yeni nesil Türkçü kardeşlerimizin işidir.Hüseyinzade Ali Turan gibi Yusuf Akçura gibi İsmail Gaspıralı gibi Ziya Gökalp gibi rasyonel ve çağının çok çok önünde olan insanları ucuz ırkçılık romatizminize alet etmeyiniz.

  OghuzYabgu on 26 Haziran 2016 yazdı.
  Cevap yaz

  Son Başbuğ un gelmiş geçmiş en büyük kafatasci olduğunu iddia etmişsiniz. Doğrudur ve ya yanlıştır. Ama “Ne mutlu Türküm diyene! ” sözünü nasıl açıklayacaksin?

  Göktürk on 10 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz • Yorum yaz

  Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.