Wolverine Ankara’da k*rtlere karşı

Marvel Comics bir vakit önce Unlimited diye bir abonelik sistemi başlattı, Spotify benzeri, üye olup en güncelleri hariç bütün Marvel çizgiromanlarını okuyabildiğin bir dijital abonelik. Elbette 3-4 aydır saplanmış durumdayız Marvel dünyasına, tümünü okumaya kararlıyız! Bu arada ilginç bir detay yakaladık…

wolverine_kurds

Wolverine Origins okuyorduk, gedikli Marvel yazarı Daniel Way‘in kaleminden, 4 yıla yakın devam etmiş kapsamlı bir hikayedir… Wolverine‘in Daken diye hayırsız bir oğlu var, Hulk‘un hayırsız oğlu Skaar ve Wolverine‘in hayırsız baba figürü Romulus ile bir noktada yolları kesişiyor, hem de Ankara‘da!

Wolverine, Romulus‘un peşinde. Tam Romulus‘u kıstırdım sanırken, çat bir roket geliyor,Wolverine bir bakıyor ki KÜRTLER!

Çizgiromandan alıntılayarak, ‘masumları’ korumak için Hulk‘un oğlu Skaar, Wolverine veDaken, Kürtlere karşı bir mücadeleye girişiyor. Skarr‘ın hırpaladıklarından birisi“Allahackbar!” diye kendini patlatınca hatta iyice bir dikkat dağılıyor.

wolverine_kurds_2

Yazar Daniel Way neden 2010 yılında basılmış çizgiromanda “paralı asker tutmuş!”, “bunlar Romulus’un adamları” ya da abartıp “öte alemden ruh çağırmış!”diyerek işin içinden çıkmamış belli değil. Wolverine “Kürtler!” diye figan etmese, zaten standart Amerikan filmi teröristi çizmişler oraya.  Ankara‘da eli silahlı, roketli Kürtler nedir? Kaldı ki Ankara gayet modern resmedilmişken, İŞİD kılıklı, Taliban kılıklı adamlar aniden nereden çıkıyor, noluyor mevzuÇinçin Mahallesi‘nde mi geçiyor? Daniel Way‘in Ankarası iyice sürreal bir hal almış.

Daniel Way, mitolojileri, farklı dilleri, farklı kültürleri bir araya getirmeyi seven bir yazardır. Mesela adı Roma’yı kuran ve kurtlar tarafından büyütülmüş iki kardeşten birinden gelenRomulus, bu hikayede kurtlardan evrimleşmiş, aslında insan değil kurtinsan bir varlık. AcabaDaniel Way, Google’da “Türkler Wolf’a ne diyor?” diye aratıp ‘Kurt’ diye görünce, bir de ‘Kurt’ diye aratıp ‘Kürt’ mevzusunu görünce (malum gavur ne bilsin U Ü farkını) böyle bir bağlantı mı kurdu, ne yaptı? Tuhaf.

kaynak:
http://geekyapar.com/konular/cizgi-roman/wolverine-ankarada-kurtlere-karsi-wtf/

Kutadgu on 8 Mayıs 2015 yazdı Haber.
Cevap yaz    Çok ilginç anlam veremedim cidden. Güzel tespitmiş 👍

    koncuy on 8 Mayıs 2015 yazdı.
    Cevap yaz  • Yorum yaz

    Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.