TÜRK Soyu

Soyumuz nereye dayanıyor ?

Bunun hakkında kesin bir bilgi yok çünkü Türkler olarak biz tarihte varoluşumuzdan beri hep yurt arayışı ve savaşın içinde olduk. Türkler olarak biz askeri bir ırkız. Yerleşik hayata bile geçişimiz ancak 1071 den sonra oldu. İlk yazılı belge orhun yazıtları. Tarihimiz için çevre ülkelerin kaynaklarına bakmamız gerekiyor. Genelliklede orta asya tarihini çin kaynaklarından öğreniyoruz. Ancak anadoluya girişten sonra bizans ve islami kaynaklar işin içine giriyor. Bundan dolayı kendi tarihimizi yazmakta ne yazıkki başkalarına muhtacız.Burda şöyle bir durum var. Dünyadaki ülkeler tarihlerini TÜRKler olmadan yazamıyor. İlk türk için çok destan ve rivayet var.

İslâm kaynaklarında teferruatlı şekilde nakledilen İran menşeli Zend-Avesta rivayetleri ile, İsrail menşeli Tevrat rivayetlerinde de “Türk” adı aranmış Nuh’un torunu (Yafes’in oğlu) Türk’de, veya İran rivayetindeki Feridun (Thraetaona)’un oğlu Tûrac veya Tûr (Tûran, buradan geliyor) da Türk adını taşıyan ilk kavim olarak gösterilmek istenmiştir.

Tevrat rivayetlerinde Nuh tufanından sonra Nuh peygamber dünyayı üç oğlu arasında pay etmiştir. Yafes’e Orta Asya ve Çin ülkeleri düşmüş, Yafes ölürken tahtını sekiz oğlundan biri olan “Türk”e bırakmıştır.

Eğer sizde bilgi bulup paylaşırsanız sevinirim..

Cevap yaz


  • Yorum yaz

    Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.