Turan olursa Federal Devletmi Düşünüyorsunuz? Türkler arasında ortak dil mümkünmu?

Cevaplandı

Düşüncelerinizi merak ediyorum

Göktürk on 10 Mayıs 2015 yazdı Fikir.
Cevap yaz  en iyi yorum

  Türkler arasında ortak dil, “ortak Türkçeci bir bakış açısı ile” arındırılmış bir Türkiye Türkçesi olacaktır diye tahmîn ediyorum.

  Gökte tek Tengri olduğuna göre, Turan da Ötüken merkezli tek bir devlet olmalıdır.

  Bunun için de, büyük kan dökülecek, büyük zahmetlere katlanılacaktır.

  Tengri bir kılsın.

  Erdemlilik on 10 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Önce dil meselesine değinecek olursak. Aytmatov dahi Türk dünyasında ortak bir dilin mümkün olabileceğine inanmıştır. Ben de böyle düşünüyorum. Bizler Batı’ya cağrafi ve kültürel bakımdan çok fazla yaklaştığımız için dil olarak Eski Türkçe’den oldukça uzaklaştık ve dilimize Arapça,Farsça dahil nice Batı dillerinden kelimeler girdi. Günümüzde Türk dillerinden Türkiye Türkçesi’ne en yakın olanı Azeri Türkçesi’dir, Kıbrıs ve Türkmen Türkçelerini de buna dahil edebiliriz. Fakat bir Altay ya da Uygur Türk’ü konuştuğunda ne biz onları anlamaktayız ne de onlar bizi. Sözcüklerimizin çoğu halen ortaktır sadece bazı ses değişiklikleri olmuştur. Bizim “yıldız” sözcüğümüze karşılık diğer Türk lehçe ve şivelerinde ” ulduz, uldız, yuldız…” karşılıkları kullanılmaktadır. Görüldüğü üzre sadece sesler değişmiştir. Bu değişikliklerin ortak bir dil ile zaman içerisinde giderilebileceğini ve ortak sözcüklerin seçilebileceğini düşünüyorum.
  Federallik konusunda ise çekincelerim olmakla birlikte, çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Türk ırkının tek bir elden yönetilmesinin zor olacağı kanısındayım. Osmanlı bunu başarabilmiş ve devleti vilayetlere ve uzak beyliklere ayırarak yönetmişti. Fakat günümüzde böyle bir yönetimin olabilmesi imkansızdır. Turan kurulduğunda en uygun yönetim biçimi hangisi olur şu anda kestirmek mümkün değil.
  Turan her daim yüreğimizde yer eden bir kızılelma olarak kalacaktır, gerçekleşir yahut gerçekleşmez. Türk Turan hayali olmadan yaşarsa,yaşamasa daha iyi; öz kılıncı çalacak gün geldiğinde kılıncı kınından çıkarmada tereddüt ederse, çıkarmasa daha iyi…Turanlı dillerimiz, gönüllerimiz var olsun !

  Aycan on 10 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz • Yorum yaz

  Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.