Sağlıklı Türk Nesilleri

Türkçülük, Türklüğün her yönden ileri ve üstün olması ülküsü olması nedeniyle şüphesiz Türk milletinin sağlığı Türkçüleri yakından ilgilendirmektedir. Bu bağlamda, Türk milletinin sağlıklı bir millet olması ve bu sağlığa bağlı olarak güçlü ve üretken bir millet olması elbette ki Türkçülüğün birincil amaçlarından birincil amaçlarından biri olacaktır.

Bu gâyeye hizmet amacıyla Türkçüler’in de bir hareket başlatması ve sağlıklı Türk neslinin yetişmesi için bir şeyler yapması gerektiği inancıyla ‘Sağlıklı Türk Nesilleri’ adıyla bir toplumsal proje başlattık. Türkçü gençliğin ve onun dergisi olan Ötüken Dergisi’nin desteklediği projeyle birlikte Türk gençliğini başta sigara, uyuşturucu, alkol gibi zararlı alışkanlıklara karşı uyaracak; sağlıklı yaşam için gerekli olan önerileri uzmanlarla birlikte görüşerek Türkler’in sağlıklı yaşamı için uğraş vereceğiz.

Böylesine olumlu bir toplumsal harekete “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” gibi anlamlı bir târihte başlamamız da bir rastlantı eseri değil, milletimizin sağlığını en tehlikeli bir biçimde yok eden sigarayı baş düşman ilân edişimizin açık göstergesidir.

Nitekim “Sağlam yapılı bir millet iyi bir hammaddedir” diyen yolbaşçımız ve fikir öncümüz Hüseyin Nihâl Atsız, sigaraya olan karşıtlığını 1969 yılında Ötüken Dergisi’nde “68. Vilayete Seyahat” adlı gezi yazısında şöyle dile getirmiştir: “Ben sigara içmem, dumanından tiksinirim. Vapurda, dolmuşta beni en çok rahatsız eden nesne ağzı emzikli vatandaşlardır. Eskiden, yürürken bile ağzında sigara taşıyan yalnız Köprülü Fuat’tı. Şimdi hamalından cici bayanına kadar herkes Köprülüzade oldu. Herif, sırtındaki 150 kiloluk yükün altında canı burnunda yürürken bile ağzından sigarasını eksik etmiyor. Ciğer kanseri yaptığı artık anlaşılan sigaraya düşmanım. Hele Nejdet Sançar, çok küçük bir çocuk olduğu zamandan beri sigaraya elini dahi süremez. Sırası gelmişken: Sançar’ın evine konuk gidenler ona cehennem azabı çektirmek istemiyorlarsa sigara içmesinler”

Atsız Ata, mizâhî ve takılgan bir üslûpla yazdığı gezi yazısına ise şöyle devam ediyor: “İktidara geçtiğimiz zaman yeni Anayasanın birinci maddesi sigaranın yasaklanması hakkında olacak. Sigara da Anayasaya girer mi diyeceksiniz. Tabiî senatör girer de sigara neden girmez? Evet, sigarayı yasak edeceğiz. Fakat o zaman Said Bilgiç, Cezmi Türk ve Osman Turan ne yapacak? Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti zamanındaki içki yasağı süresinde sarhoşlar ne yapıyorsa bunlar da öyle yapacaklar. Dışarıdan mentollü, nefis sigaralar getirecekler: İktidar bilmezlikten, gümrük görmezlikten gelecek. Nikotinin beyni kamçıladığı hakkında doktorlardan rapor alacağız. Sözün kısası durumu idare edeceğiz. Her çağda, her yerde olduğu gibi. Zaten senin kanun dediğin nedir? Beş telli bir saz değil mi?”

Türklerin sağlığı konusunu da es geçmeden, bu konuda da fikir beyân eden Atsız Ata, “Türk milletinin yaşaması isteniyorsa önce ele alınacak konu onun sağlığını sağlamaktır” diyerek, bu konunun ne denli önemli olduğuna dikkat çekmiştir. Sigarayla mücâdele ettiğimiz gibi, gençliğimizin kâbusu hâline gelmiş uyuşturucuya ve vücuda olan zararı kesinleşmiş alkole de aynı şekilde karşı duracağız!

Atsız Ata yine 1972 yılında Ötüken Dergisi’nde kaleme aldığı “Türkiye’nin yeniden kuruluşu” makâlesinde, sağlığın Türkler için öncelik olması gerektiğinin altını çizerek, “Sağlık konusu yalnız iyi beslenme, güneşten faydalanma, beden hareketi yapma meselesi değildir. Sağlık konusu aynı zamanda bir de irsiyet meselesidir. Birçok fertleri irsî akıl ve ruh hastalıkları ile illetli olan millete sağlam millet denemez. Biz bugün bu durumdayız. […] Türlü kanser ve cinnetlere sebep olan fabrika ve kalorifer dumanları, egzoz gazları, tütün, ağır alkollü içkiler gibi ırkı tahrip edici faktörlerin mutlaka önüne geçilmelidir. Bunlardan bir kısmının çaresi bulunmuştur. Pahalıdır diye ihmal etmek asla doğru değildir. Sağlam yapılı bir millet iyi bir ham maddedir. İşlenmesi için okutulması, eğitilmesi lazımdır” ifâdelerini kullanmıştı.

“Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” başta olmak üzere, sağlık üzerine birçok söz sarf etmiş olan atalarımız kuşkusuz yılların tecrübesiyle sağlığın önemini anlamış ve bizlere aktarmıştır. Türkçüler ve “Sağlıklı Türk Nesilleri” hareketinin destekçileri olarak çeşitli bildiri, afiş ve görsellerle Türk gençlerini uyaracak sağlıklı yaşama adım atmaları konusunda uyarılarda bulunacağız. Gönüllülük esâsına dayalı bu toplumsal projemizi, Türk gençlerinin destekleyeceği ve projemizle birlikte aktarmaya çalıştıklarımızı yaşamında tatbik edeceğinden şüphe duymuyoruz.

Tanrı Türk’ü Korusun.

kozgav on 17 Mayıs 2015 yazdı Sağlık.
Cevap yaz  Sağlıklı Türk nesilleri hareketine bütün Türkçüler destek vermeli diye düşünüyorum.

  ayguci on 17 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Sigara, alkol, festfut,hazır kahve, gazlı içecekler ile tatlandırıcılı ve koruyuculu her türlü yiyecek ve içeceğe karşıyım. Bunları kullanmadığım, yemediğim, içmediğim için ortamlarda garip karşılansam da doğru yolda olduğumu bilmek bana yetiyor 😉

  Aycan on 17 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Güzel bir düşünce.
  Hangi teşkîlatın başlattığına bakılmaksızın destek verilmelidir.
  Başlatan teşkîlata muarız olan kandaşlarımız da, en azından sağlıklı yaşamın Türk Irkı için önemini idrâk ettikleri için desteklemelilerdir.

  Erdemlilik on 17 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz • Yorum yaz

  Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.