Kuranı gerçektende muhammed yazmış olma olasılığı

Kuran Türkçe incelenmesinin ardından gerçekten de bu olasalığa inanılıyor.Müslüman kandaşlarımızın soluksuz bir şekilde kuranı türkçe bi şekilde okumasını şidddetle tavsiye ederim.Ayrıntılarda gerçekten de kuranın muhammed tarafıdan yazıldığını, hak dinin islam olmağıdı göze çarpmaktadır

Sungur on 11 Mayıs 2015 yazdı İnanç.
Cevap yaz • 12 Yorum

  Tüm dinlerin ortak öğretisi tektir, iyilik yap ! Bunu yapmak için gökten zembille bir şeyin inmesine gerek yok, Doğanın ruhuna saygı duyup ona layık olmak yeterlidir, ötesi detaya girer ve her detay kapalı kapıları işaret eder. O yüzden biz detayları değil sonuçları görmeliyiz.

  İşbara Alp on 11 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Din konusunun özellikle İslamiyetin neden bu kadar alçaltıldığını bir türlü anlamadığım tutarsız sav. Erdem sahibi Türk inançlara saygı gösterir.Fazla söze gerek yok !

  Aycan on 11 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Bir müslüman olarak kabul etmediğim sav. Kendisine Türkçü diyen birisi dinleri eleştiremez kardeşim. Her dine eşit mesafede yer alır.
  İslam dinini sorguladığınız kadar ateizm’i sorgulasaydınız meydanlarda daha fazla “Bozkurtlar ulusun Tanrı Türk’ü korusun” sloganı atan Türk evladı olabilirdi.

  KaraSancakli on 15 Mayıs 2015 yazdı.

  Atsız’ın dîn eleştirilerinden haberiniz var mı?

  on 15 Mayıs 2015.
  Cevap yaz

  Yıl olmuş 2015,  atomu parçalamış  gibi bir edâyla  “Kur’an’da açıklar buldum” diye müjde veren insancıklar bi’ bitmedi.
  Sen bir şeyde açık bulmaya kendini inandırırsan, muhakkak bulursun kardeşim. Düz bir çizgiyi bu şekilde yamuk görmeyi başarabileceğin gibi, eğer o kitabın kapağını “Bunu kesin Muhammed yazmıştır” ön yargısıyla açarsan öyle olduğuna da kendini inandırırsın. Senin Gagauz falan olma ihtimalini yok sayarsak Müslüman bir toplumdan, Müslüman bir aileden geliyorsun. Ateist misin, deist misin, Şaman mısın hiç bilmem. Lakin şundan eminim ki, sen dinini Kuran’ı okuduktan sonra değiştirmemişsin ki. Sen dinini değiştirdikten sonra Kuran’ı okumaya karar vermişsin, bir açık bulma umuduyla. Bu yüzden senin kendini şartlandırıp, bu kutsal kitaba burun kıvırarak bakman çok normal. Karikateist sayfasını takip etmek yerine vicdanına bir şans verseydin her şey daha farklı olurdu belki de.
  Bu işin şahsî yönü.
  Diğer yönüne gelirsek. Sen, okuma yazma bilmesine rağmen bunu 40 yıl boyunca bunu tüm ailesinden, dostlarından ve toplumdan saklayan bir adamın, kırk yaşından sonra durup dururken bir kitap yazmaya karar verdiğini, insanların da ona inandığını savunuyorsun. Bu insanın, “Belki bir gün din uydururum da lazım olur” diye 40 yıl boyunca -hiç istemediği halde- dürüst ve erdemli bir insanmış gibi yaşadığını ve düşmanlarının mallarına bile sahip çıktığını söylüyorsun. Yanlış mıyım? Dahası da var. Bu insanın bu uydurma dini insanlara yutturduktan sonra bile, çobanlık yaptığı günler kadar sade bir biçimde yaşamaya devam ettiğini, saraylarda yaşayıp zevk-ü sefa sürmek varken yine insanları etkilemek için tek göz bir evde hayata gözlerini yumduğunu iddia ediyorsun. Ve bütün bunlar sana mantıklı geliyor ha? İlginç. Sırf benim gibi düşünmediğin için aptalsın demek istemiyorum ama ön yargılısın. Bu kesin.

  “Göğü biz çok sağlam bir şekilde bina ettik. Şüphesiz onu genişleten biziz.”  (Zariyat 47) 
  ayetinin inmesinden çok seneler sonra, Bigbang Teorisi’ni ispat eden ABD’li gökbilimci Edwin Hubble, evrendeki galaksi gruplarının gerçekten de birbirinden uzaklaştığını keşfetti. Tabii, bunu da kesin Muhammed yazmıştır. O yazmamış olsa bile diğer Mekkeli şairler yardım etmiştir. Diyorsunuz ya, hani, Ümeyye, Kuss. Onlar falan işte. 🙂
  Neyse ya, Şamanların ot çekip kötü ruhları kovalaması daha mantıklı ve daha epik zaten. Çok da şe’yapmayın bunları.

  Aruzoglu on 15 Mayıs 2015 yazdı.

  Sen bir şeyi anlamlı kılmak istersen, adî bir şiirden de derin ma’nâlar çıkarabilirsin.
  Kur’ân, nesnel olarak bakıldığında, netîcede  bir şiir kitabıdır.
  Çıkardığın ma’nâlara başkasının da inanmasını arzu edip insânlara dikte etmedikçe bizim için sorun yok.
  Kur’ân’ın ilâhî hakîkat değil de Atsız’ın deyimiyle Muhammed’in talimatı olduğuna inanan kimseleri aşağılayamazsın.

  on 16 Mayıs 2015.
  Cevap yaz

  Şu an Türk milletinin azami %80’i Müslüman (mezhebi her neyse) dolayısı ile eski inancımız olan Tengriciliğe sövüp saymıyorsak saygı duyuyorsan İslama da saygı duymalıyız. Her dine saygı duymalıyız.
  Bir Gagavuz(Gökoğuz) Türkü Hristiyandır , Yunanistan’da ki Karaman Türkleri de , Karaim ya da Hazar Türkleri Yahudidir. Altaylar Tengricidir , Çınar ağacına tapanı bile bulabilirsiniz. Saha Yakut Türkleri Şaman , kimi Uygur Türkü Budist . Ne yapacağız onlar da dinlerini yaşamak istiyor diye siz dincisiniz sizin gibi Türk Türkçü olmaz mı diyeceğiz. Din kişinin kendisi ile Tanrisi arasındadır. Türklüğü ise bu dünya , milletiyle arasında olan bağdır. Bu dünyada ki yaşama sebebidir. Benim ırkçılığım Türk olmayana değil Türk’e düşman olana , Türk olanı da Türk olmayana tutarım benim için Türk insanı önceliklidir artık buna ırkçılık mı hümanistlik mi dersiniz bilemem ama ben aynı zamanda Müslümanım , ateist olana da Hristiyan olana da ateşe tapana da saygım var biz aynı kandan aynı candanız eleştirirken üslübunuza dikkat etmenizi rica ediyorum birbirimizi incitmeyelim ayrı düşmeyelim biz TÜRKÜZ !

  Goktegin on 3 Haziran 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Sana katiliyorm @Aycan saygi duyulmali…

  RuhAdam on 12 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Ne desem boş , aslında her şey apaçık ortada . Ah bizim hayata anlam yükleme çabalarımız . Her olgunun ardında manevi bir güç zuhur etmeli midir ? İyi olun , Güzel olun . Ötüken bozkırında yüzümüzde bir tebessümle veda edelim şu dünyaya . 

  KurtHan on 13 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Hangi gerekçeye dayanarak böyle bir kanıya vardınız? Üstünkörü geçiştirdiğiniz ayrıntılarda neyden bahsediliyor da böyle peşin bir hüküm verebiliyorsunuz?

  OGUZTURK on 13 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  300 sene sonra kitaba dökülmüş[dökülmeye çalışılmış] sözlerden bahsediyoruz. İlk nüshaları olmadı diye yakılmış. Tartışmaya açık diye düşünüyorum. Zaten bunu tartışan araştıran hayli insan mevcut. Çoğunluğunun genel fikri o zamanın şairlerinin şiirleri ile karışmış olacağı yönünde. Mesela Ümeyye, Kuss. Bunlar önemli şairlerdir ve şiirleri önem arz eder.

  Kam on 15 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  bırısı  yukarda  baya bır  metın  yazmıs  ama  cok  yazmak  cok  bılmek  demek  degıldır.  goğü genişlettık  dıyor,  pekı neden  dunyayı  duz anlatıyor. yuvarlak demıyor. eskı tefsırlerde duz  olarak bahsı gecer  oyle  ıma edılır  ama  yenı tefsırler  duz derken yuvarlak degıldır demedık dıye  laf cevırırler. dunyanın yuvarlak  oldugu  bellı  olunca yenı tefsırler  bu  yonde  degıstı. 1975 yılına  kadar  suudı arabıstanda dunya  yuvarlatır  demek  yasaktı arkadas.. sen neyden  bahsedıyorsun  be.

  ılahı bır  kıtap hıc  bır supheye  yer  veremez , anlayıs bırakmaz. ama  bakıyorsun kı  cogu  yerde  suphe var.. evladının  karısıyla  evlenmek, dunyanın  duz  olusu, batı ve  dogu yu  bıttı  sanmak, eslerıne gore  gun  vermek, vb bircok  olay  hep suphelı..

  ılahı  bır  kıtap; gunluk olaylardan , gunluk  sıyası  haraketlerden, gecelık  ilişki sırasından  bahsetmez.
  kolelık yok  dıyor ama kolelık devam edıyor. hele  carıyelerın durumu içler  acısı. 1000 tane  olsa  1001 ye yok  denmez. ıstedıgın kadar  kullan. kadın  burda ne durumda anlayabılen var mı ?

  1874 yılında  nınova da yapılan  kazılarda sumerlere babıllere aıt yazıtlar  ve eserler bulundu. bakıyorsun kı  burdakı  yazılı seyler 3 kıtapdakı konularla  hemen  hemen  benzer  . ordakı  bazı olaylar 3 kıtapda turlu sekılde anlatılıyor. yanı  onların  hıkayesını  kendı  hıkayesı  yaparak bırılerı  ortaya  cıkıyor.

  bakıyorsun kıtaba 124 bın  peygamber  var.. ama  25 tanesı  blınıyor. 25 i de  araplar dıyarına  gelmıs. dıger  124 bın  nerde.. ben  hıc  okumadım  japon  bır  peygamber  çinli bir  nebi, moğol peygamber,rus peygamber,hıntlı bır peygamber,latın bır pegamber,alman bır  peygamber yok bulamıyorsun.hanı butun  halklara peygamber  gelmıstı. nerde  bunlar. hıcbır toplumda yazı  yazma marıfetı yok muydu  yanı. en  kadim dıl çince. cok eskidır. adamlar herseyı yazmıslar. ama  orda  bıle bır  peygamber kavramı  yok. ısmı yok. bu peygamber  ve  kıtap olayı sadece  mezopotamya dınlerının ıcınde  var. zaten tek tanrılı dın  önceki cok tanrılı dınlerın evrımlesmıs halıdır. ınsanlıgın  gercegı budur.  ınanc herkesın kendıne  gore  yasadıgı bır  kavramdır. kımı çınara  kımı  gunese kımı  ınege  tapar.
  sonuc  olarak dın  kavramı ınsanı zıncıre baglayan  ahlakı  kurallar  gercegıdır. dın  ıle ahlak kuralları yaratılıp ınsanlar bır yone  çekılmıslerdır ve bu duzen devam etmektedır. fakat  dınsız  bır  toplumda mutlak ahlak  anlayısını  meydana  getırebılır ve yasanası bır  dunya olabılır. nıtekım  dınler  yuzunden ınsanlar bırbırını oldurmekte ve ınsanın bılıme verdıgı degerın az  olması sebebıyle gelısım yavas ılerlemekte.

  yalnizkurt on 7 Ocak 2016 yazdı.
  Cevap yaz

  hayırdır? ataist forumdamıyız? inanç! adı üstünde! neden türkçülük? çünkü sadece etnik kimlik var. inancına bakmaz sorgulamaz. sorguladığın andan itibaren. bir bölünmede daha yaşanır.  caferisi alevisi sunnisi hristiyanı musevisi tegricisi ateisti… bunları birbirine bağlayacak kimliktir TÜRK olanlar için TÜRKÇÜLÜK….

  teginalp on 14 Mart 2016 yazdı.
  Cevap yaz

  Gerçekten aptal bir söylemdir. Kuranda günümüzün bilim şartları ile daha yeni keşfedilen şeyler var. Bunu o yılda arabistan gibi bir cahillik topluluğundan ve yine ailesi normal bir insandan olma biri bu kadar ayrıntılı ve kusursuz bir şeyi uyduramaz.

  iskurt on 20 Ağustos 2016 yazdı.
  Cevap yaz • Yorum yaz

  Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.