İslam ve Türklük

Cevaplandı

  Bizler ki , Ötüken bozkırında at koşturan asil kanın torunlarıyız .
Yaşadığımız coğrafyayla birlikte , öğretilerimizin ,kültür , gelenek , inanç ve daha bir çok hususun değişimine şahit olduk . Nihayetinde İslam dininin sancaktarlığını yapıp Anadolu topraklarını yurt edindik . Peki İslamın getirileri mi daha çoktur yoksa götürüleri mi ? Türklük bedenimiz , İslamiyet ruhumuz mudur ? Necip Fazıl KAZMAKÜREK adlı kumarbazın dediği gibi , Türklük İslamiyetle mi şereflenmiştir ? Benim kanaatim sizin de tahmin ettiğiniz gibi , ”Hayır”dır . Bilakis bizi körelten , araplaştıran , mankurtlaştıran bir inanışın peşinde birçoğumuz . Kendisine Türkçü , Türk Milliyetçisi diyenlerin bedevi seviciliğini gördükçe kahroluyorum . Sizin kanaatiniz nedir ?

KurtHan on 13 Mayıs 2015 yazdı İnanç.
Cevap yaz • 12 Yorum
  en iyi yorum

  Asıl mesele neyin ne şekilde idrak edildiğinde. İslamiyeti “Araplaşmak” tan ibaret gören, taklit ve şekilcilikten öteye geçemeyerek görünürde sakal, sarık, tespih ve cübbe ile teslim olduğunu sanan bir zihniyetin bırakın Türklüğü, görünürde savunucusu olduğu İslâmiyet’le bile uzaktan yakından alakası olamaz.

  OGUZTURK on 13 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Müslümanım. Ateist, deist ya da tengrici arkadaşlarımdan daha az bu davaya gönül verdiğime inanmıyorum. İslam=araplaşmak değildir. Eğer kültürel bir yozlaşma varsa sorun bizim zihniyetimizde aranmalıdır, İslam dininde değil.

  karacakatun on 14 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Eğer İslamiyeti anlayıp, hayatına uyarlayıp yaşasaydı büyüklerimiz bizler birşeyler kaybetmiş olmayacaktık. Din vicdani bir olaydır yargılanması saçmadır. Fakat İslam dininin getirileri çok şeyi değiştirmiş. Bizim insanlarımız bugün kü gibi mankurtluk yapmasalardı İslamı gerektiği gibi kavrasalardı bugün bunları tartışıyor olmayacaktık. Ben müslüman bir Türkçüyüm dinimden de ırkımdan da memnunum dini zorunlulukları gerektiği kadar yerine getirdiğimi düşünüyorum. Bunun da kültürü mü dilimi etkilediğini düşünmüyorum. Diğerleri gibi saçma hurafelere, uydurma arap laflarına kanmadan olduğu gibi yaşamak gerek İslamı.

  Mmert14 on 13 Mayıs 2015 yazdı.

  Demek, sen İslâm’ı, anadili Arabça olan İŞİD’den daha iyi kavradın?
  Türk müslümânlarının yaşadığı gerçek İslâm değildir.
  Türk müslümânları, İslâm terminolojisi ile Gök Tengri inancını yaşar.
  İslâm’a dâir sözler sâdece kılıftır.
  Gerçek İslâm İŞİD’in selefî İslâm’ıdır.
  Muhammed peygâmberin, ne düşüncede ne de pratikte İŞİD’den bir farkı vardır.
  Kendi amcalarının kervanlarını yağmalatıp adına cihâd diyen peygâmberden bahsediyoruz.
  Tartışılacak yanı yok tabiî ki. İsteyen istediğine inanır. Ama tarihî gerçekleri göz ardı etmek veyâhûd başımızı kuma gömmek de bize göre değil.

  on 14 Mayıs 2015.
  Cevap yaz

  Orhun kitabelerine baktığında sürekli Tanrı dan bahsediliyor.Türkler tarih boyunca dinlerini en önemli kutsalları saymışlar.Ayrıca Türk Töresi , İslam Ahlak ıyla çok benzerdir.Türk üm deyip İslam ı yok sayamazsın.Tabi İslam da Kuranda bahsedilen İslam Arap gelenekleri değil.

  kiokkan on 14 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  bir insan hangi dine inanirsa inansin türklügünü kaybetmez. yanlis olan islam degil, müslüman olcam diye arap olan aptallar

  arapsavar on 14 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  İslâm, bize göre bir elbise değil. Zâten hîç olmadı da. Türk filozoflarınca bir şeye benzetilmeye çalışılsa da bugün tam anlamıyla erdemsiz kişilerin ellerinde insânları uyutmak üzere kullanılan bir araçtan öteye gidemiyor artık. Bir an önce bu elbiseyi sıyırıp atmak gerekir.

  Hun33 on 14 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  @kiokkan islam ahlakıyla türk töresi zannettiğin kadar benzer değil biraz daha okumanı tavsiye ederim

  arapsavar on 14 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Türkün töresi, Türkün inancı islamın yanından geçmez. Benzer diye ortaya atılan şeyler zaten  evrensel olanlardır.

  Kam on 15 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  ”ey bu toprak için allah allah diye bağırarak can verenlerin soyundan gelenler! ey dokuz asırdır allah uğrunda gaza edenlerin nesilleri!..körpe beyinleri yeni yeni uyanan yavrularımıza, bu kızıl düzenler ve dolanlara, tanrının ne yolda tahayyül ettirildiğini görüyorsunuz.
  aldanmayın. maksat türk cemiyetinin temel dayanaklarından biri olan allah fikirini yıkmaktır. allah düşüncesi, yurt ve millet sevgi, ahlak duygusu ve aile bağları yıkıldıktan sonra geriye ne kalır? her yabancı istilayı kabule hazır, hayvanlaşmış bir yığın.”

  propaganda,altın ışık, 1947.

  Cevap yaz

  ne  yazık kı  daha  kucuk yastakı cocuklara dın adına   herseye  evet  denılerek, tumevarım yapılmadan , tumdengelım yoluyla  bırden bıre bır ınanca  zorlandırılıp  teslımıyet yapılarak bır cesıt degısım  ıle bırılerının ınancına  zorlanıyorlar. ne arastırma  ne  okuma  ne  bunlarla  ılgılı  gercek  kaynaklar  ve tarıhı olaylar dogru anlatılmıyor. cocuk daha  beynı gelısmeden zorla  bır  dıne  mecbur  bırakılıyor. cocuk bunları  sorgulayacak anlayacak  yasta  degıl tabı. bu  temel uzerıne  yenı seyler  konularak bambaska bır ınsan bambaska bır  aıle  bambaska  bır   toplum  bambaska  bır  mıllet  meydana  gelıyor. kendı  tarıhını  kendı mılletını  yasamıyor. ısmı degısık  geleneklerı degısık yasamı  degısık bır halde  kalıyor. ısmı  arap isimlerı adetlerı arap adetleri hayat biçimi arap gıbı.. şekılci kopyacı  ve  en  kötüsü kişiliksiz. kendını unutup katıllerıne  hayran oluyor.

  yalnizkurt on 7 Ocak 2016 yazdı.
  Cevap yaz

  Türk kültürü ve İslam kültürü benzerdir birdir ve İslam sancağını en iyi taşıyanlarda Türklerdir İslam araplaşmak değildir

  Kerim on 4 Aralık 2016 yazdı.
  Cevap yaz

  bızlere  yuzyıllardır ıslam dıye  yutturdukları  Arap  mıllıyetcılıgı,  duzensızlıği, ahlaksızlıgı,sahtekarlığı ve akılsızlıgıdır. zaten akıllı  kısı aklını  kullanan  kısı  bunların  yalanlarını  dolanlarını anlar ve  ona  gore dusunur. ıslam  ıle anlatılan degerler  Turk  degerlerıne  uzaktır. Kolelık  , çok eşlilik , kadınlara verılen kucuk degerler, mıras ve  hukuk  anlayısı  vb  konular  bıze  gore  degıldır ve  olamazda. bazı kandaslar bu degerlerı gozardı ederek muslumanlıgı ve  ıslamı gercek bırsey sanıp, Turklugun erdmını  bununla  cogaldıgını  sanıyor. hayır  oyle  bırsey  yok  bence. deıst  bırıyım ama  ırkımın guzel ahlakı ve ırkı degerlerını   arap  kulturune yakın  gosterılmesıne  karsıyım. konuya  daha  da  derıne  goturecek  olursak  o kadar cok  eksık konu  o kadar  yalan  var kı ustumuze  çöken, burda anlatmaya  sayfalar yetmez. Türk  tarıhının  kadım  degerlerı  ıslam  ıle  gelısmedı aksıne  koreldı. bızı  öldure  öldure zorla  musluman  yaptıkları  suphe  goturmez  bır  gercek. ıbnı  kuteybı  hallacı mansur  ve  nıce  zatı pezevenk dumbuk  serefsızler ırkımızı yok etmek  ıcın  ellerınden gelenı  yaptılar. bunları  yok saymak  bıze  kufur  etmektır. Turk  mılletı  tanrı  ınancı  ıle delınmez  dagları deldı zor  savaslar  kazandı  hayatta  kaldı.  bunu  yaparkende kendı dınlerını  dusuncelerını  yasadılar .bunca  kazanım  bır anda  ıslam  ıle yapılmıs  sayıldı sonradan. hıc  bır  ırk  yoktur  kı  kendı ırkına laf  soylesın  atalarına  tukursun.  kımilerı tv lerde ustat  dıye lakaplar  takılarak adam yerıne  konuluyor  ve  soysuz kısıler .Turklugu yok sayıyorlar laf  edıyorlar. Turk ırkı  yoktur  ne demek   gerzek ? bunları  soyleyende  ıslamı alım denen zırtolar.. o zaman kazakıstan turkıstan uygur ve ozbekıstan vb yalan mı. ordakıler  Turk ırkının asyada  kalan  mılletı  degıl mı?

  yalnizkurt on 7 Ocak 2016 yazdı.
  Cevap yaz • Yorum yaz

  Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.