Düşünceleriniz nelerdir ?

Ağabeylerim Alparslan Türkeş hakkındaki düşünceleriniz nelerdir ? Benim şahsi görüşüm “Alparslan Türkeş” andalarını satacak kadar aciz, Atsız Bey’in dediği gibi amerikan maşasıdır.

Atszata on 11 Mayıs 2015 yazdı Fikir.
Cevap yaz  asıl anlaşmazlık 3 mayıs 1944’teki türkçülük-turancılık olaylarına dayanır. ülkenin önde gelen türkçüleri tutuklanıp tabutluklara ve zindanlara konulur. alparslan türkeş o zamanlar orduda subaydır. alparslan türkeş’in nihal atsız’a yazdığı mektuplar nihal atsız’ın evinde bulunur. gerek hüseyin nihal atsız, gerekse necdet sançar gibi türkçülük-turancılık davasının mağdurları mahkemeye “bu davadan dönmeyiz” diyerek kararlılıklarını ortaya koyarken, alparslan türkeş ise davadan dönerek yazdığı mektuplardan dolayı pişman olduğunu, bir daha türkçü-turancı akımda yer almayacağını mahkemeye beyan etmiştir. ki aynı alparslan türkşe yıllar yıllar sonra mhp genel başkanı olduğunda partisine “davadan döneni vurun” emrini vermiş kişidir. kendisi davaya bu kadar(!) bağlıdır.

  ikinci sebep ise mhp’nin kuruluşunda patlak vermiştir. 1969 yılında cmkp değişerek mhp’ye çevrilmiştir. o yıl mhp’nin ilk genel kongresinin yapıldığı adana’da, partinin başkanlığına iki aday vardır; nihal atsız ve alparslan türkeş. atsızcılar kongre salonuna sarkık bıyıkları, başlarında börkleriyle gelerek kımız içerler, türkçü-turancı sloganlar atarlar, türkçü pankartlar açarlar.

  buna nazaran türkeş’in yandaşları türk-islam sentezini benimsemiş kişilerdir. onların sloganları da bellidir; tanrı dağı kadar türk, hira dağı kadar müslüman.

  gelgelelim kongre biter, alparslan türkeş genel başkanlığa seçilir. seçilmesiyle beraber partinin amblemi tanrı dağı’nda uluyan kurt sembolünden üç hilale çevrilir. partinin programı türk-islam sentezi olarak benimsenir. nihal atsız bunun üzerine alparslan türkeş’e “yallah! sen git arap develerine bin” der. kongre çıkışında da yaptığı açıklamada “mhp’de allah tanrıyı kovdu” diye beyanat verir.

  alparslan türkeş, sırf oy toplamak için türkçülüğün içerisine islam’ı monte etmiştir.

   

   

  İşbara Alp on 11 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Dini siyasete alet etti, yanlış yaptı. Biz hadi affedelim ya ali ağabeyimonun nasıl hakkını vereceksin. Ali Balseven

  Pars on 11 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  @Pars  Andam  “Ali Balseven” asla unutulmayacak, bir ruh olarak yaşayacaktır. ‘Davadan döneni vurun’ emrini verenler zamanında davadan dönenlerdir.

  Atszata on 11 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz • Yorum yaz

  Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.