Bulgaristan’dan göç eden atalarımı öğrenmek istiyorum

Sevgili kandaşlarım ,

Benim anne tarafım da baba tarafım da Bulgaristan göçmeni ben de bir Türk evladı olduğum için atalarımın oraya nereden ve nasıl göç ettiğini,soyumda önemli kişilerin olup olmadığını öğrenmek için soy ağacımı çıkartmak istiyorum fakat iki taraftan da büyükler vefat ettiği için bunu araştırıp öğrenme fırsatım olmuyor ayrıca iki tarafında Bulgar topraklarıyla pek bir alakası kalmadı bunu nereden ve nasıl öğrenebilirim ?

Ayrıca anneannemin dedesi ya da dedesinin babası Bulgaristan’ da iken orada bir gayrimüslimle evlenmiş o kadın da müslüman olmuş bunu da eklemek istedim.

Cevap yaz



    Soyunu öğrenmek için yada soy ağacına bakman için büyüklerinin dedikleri çok önemlidir bende bu tarz bir şey için büyük bir uğraş verdim. Ben Trabzonluyum soy ağacımı çıkarmak için ilk başvurduğum yerler mezarlar oldu. Adım adım gittim benimde senin gibi annem ve babam hariç aile büyüklerim yani sorabileceğim aile büyüğüm yok. Bir seçim yapmak önemli anne tarafından mı başlamak baba tarafından mı. Ben seçimi baba tarafımdan yaptım. Dedemin mezarına gittim. Hacı Mehmet oğlu Ahmet.  Sonra köydeki mezarlardan ölüm ve doğum tahirlerine bakarak Hacı mehmeti buldum. Daha sonra işler biraz sıkıntılı olmaya başladı çünkü mezarlar ayrı ayrı yerlere koyulmuş bizim köyümüde ve işin içine osmanlıca girdi. Biraz araştırmayla mezar okumayı öğrendim. Tamamiyle öğrenemedim mezar okumamı geliştirdim diyelim. Benden geri giderek 7 kuşak geri gidebildim köyde bunu araştırmam çok uzun zamanımı aldı. Burdada bir sıkıntı çıktı artık yavaş yavaş mezarlar azalıyordu. En son köyden sadece mezarlara bakarak 8. kuşağı buldum yani ben babam dedem onun babası derken 8.yi buldum. Burdan sonrasını şöyle bulmaya çalıştım. Belediyeye giderek eski dökümanlara ulaşmaya çalıştım eski dökümanlardan kastım arsa tapu kayıtları ve nüfus kayıt yeri. Burda bir şokla karşılaştım Ben sadece köy mezarlarıyla 8 kuşak geri gittim lakin tapulara ve nüfus kayıtlarına baktığımda 5 tane bulabildim çünkü kayıt yerinde yıllar önce yangın çıkmış ve bi kaç tanesi geri kalmış araştırıp toplanan kurtarılan kayıtların Artvine götürüldüğünü gördüm. Oraya gittiğimde de benim araştırmamdan daha ilerini gidemedim. Yani anlayacağın ilk bakış yerin ailenin yaşadığı köy yada şehir mezarlığı. Ordan edindiğin bilgiler belli bir yere kadar seni götürür daha sonra tapu arsa kayıtlarına bakarak öğrenebilirsin. En kuvvetli ama en zor kısım nüfus kayıt yeri zor dememin nedeni zor ulaşılması. Eğer ailenin yaşadığı köy Osmanlıdan kalma ise ufak bir araştırma ile Osmanlı mezarlarının sırlarını öğrenirsin mezar çeşitleri çok farklı örnek veriyorum dedenin dedesi  kalaycı mesleğine göre mezar çeşidi var bunu ufak bi araştırmayla öğrenirsin. Umarım yararlı bir bilgi verebilmişimdir. Kutlu geceler andam.

    iskurt on 9 Ağustos 2016 yazdı.
    Cevap yaz



  • Yorum yaz

    Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.