Bu konuda kafam biraz karisik…

Andalar konuya girmeden once Milliyetcilik Turkculuk icinde ayrimlarin taraftari olmayan biriyim bunu belirtmek isterim ama benim gozlemledigim bir konu var. Milliyetcilige islam sentezi yapana Ülkücü, dinden uzak tutana Türkçü gorunuyor. Daha dogrusu cevrede bu sekilde algilaniyor. Ben kendimi bir yere koymak istedigimde ise biraz ortada kaliyorum… Ben dinin milliyetcilikten uzak olmasi fikrindeyim ama dini de reddetmiyorm Milliyetciligime ne ulkuculer gibi dinimi katiyorm nede Turkculer kadar dinimden uzak oluyorm. Eger din acisindan degerlendirirsek ben hangi fikre yakinim ?

RuhAdam on 12 Mayıs 2015 yazdı Yardım.
Cevap yaz  Turkculuk dini reddetmez. Isteyen istedigi gibi ibadetini yapar

  bamsi on 12 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Kısaca sen laik milliyetçisin.

  İşbara Alp on 12 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  bamsi’nin dediği gibi türkçülük dini reddetmez ama ülkücülük gibi de islam diye diretmez. hristiyan türkler de kardeşimizdir, ateist türkler de, putperest türkler de

  arapsavar on 12 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Sosyal medyada ki bir kaç ergenin yüzünden insanlarda “Türkçüler dinsizdir, İslam düşmanıdır.” algısı oluştu. Bu tamamen yanlış. Biz sadece inanç özgürlüğüne inanıyoruz. Bir dinin düşmanlığını yapmak Türkçü ahlakına terstir.

  alas on 12 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Türk olduktan sonra din önemli değil. Çünkü din bizi ayıramaz.

  ayazata on 12 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Ruh Adam;

  Ülkücüler dediğin gibi dini kullananlar değildir. Ülkücülük bir düşüncedir. Türkçüler de birer ülkücüdür. Ülküsü olan herkes birer ülkücüdür. O dini kullanıp milliyetçi edebiyatı yapan, takım elbisesi ile tespih sallayan insanlara yalnızca ülkücü değil, Mhp’li ülkücü denir.

  Ki sen bunlardan uzaksın anladığım kadarı ile.

  Ayrıca Türkçüler dinden uzak demişsin. Bu konuda bir şey söyleyemem. Uzak olanı da var, yakın olanı da var. Tabiî Türkçü olup olamadıklarını bilemeyiz.

  Din konusu kişinin kendi içerisinde yaşaması gereken bir mesele. İster inançlı ol, ister inançsız. Erdemliliğini yitirmeden, Türklük için mantıklı hareket edebiliyorsan, Türkçü olma ihtimalin var.

  AlganHKK on 12 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Türkçülük = Irkçılık+Turancılık
  Türkçülük  ≠ Din/İslam düşmanlığı

  KaraSancakli on 15 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz • Yorum yaz

  Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.