Azapay

Doğu Türkistanlı bağımsızlık kahramanı Osman Batur’un kızı.

Dilaver Cebeci’nin “Nerdesin Azapay” çağrısının öznesi, “Seni hiç görmedim. Varsın ‘’Divâne’’ desinler ama, görsem bu kadar tanıyamazdım. Nasıl tanıyamam? Çok defa seni teneffüs ettim.” deyişlerinin özgesi; özgürlüğünün aşığı,bir babanın ağışı!

“Kusura bakma Azapay, ben o gün çok küçüktüm. O buzlu yerde atın sürçmüştü ya… Irkımın en soylu düşlerini ipe vermiştiler ya… Ben o zaman çok küçüktüm. Zayıftım. Gök bayrağı kaldırmaya gelemedim. Büyüklerim de ne tuhaftı bilsen? Küçücük aklım, küçücük bedenim el verse de sana gelecek olsam, iyi biliyorum ki beni kollarımdan tutarak geriye savuracaklar, ‘’Nene gerek otur oturduğun yerde’’ diyeceklerdi.”

Varsın Azapay,Gök bayrakların kıyametlere değin inmediği,uluğ ve ağrak çağlarda kavuşalım! Bir davanın ortasında Azapay,kutluğ bir ülkü ve Tanrı Dağı’na kadar!

“Çağrımız ebedîdir. Ve bir gün geleceksin Azapay. Şimdi tutsaklara yılda bir kez ‘Konuş’ diyorlar. Tutsaklığın yılı, ayı, haftası mı olurmuş? Tutsağın derya gibi gönlünü kim sıkıştırdı haftaya. Biz, her saniyede altmış bin kez seni çağırıyoruz. İşte onun için geleceksin.

Nerdesin Azapay,

Nerdesin! “

Cevap yaz  Aslı Azpay’dır.
  1951 Şubat’ında komünistlerin yaptığı baskında kızı Azpay esir edilir. Osman Batur, kızını kurtarmak için 200 kişilik kızıl ordu birliğini bir geçitte tek başına pusuya düşürür. Çok sayıda komünist öldürür. Ancak Kamambal Dağı’nda yakalanır.

  karacakatun on 9 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Nerdesin Azapay, kara yerde misin,  mavi gökte misin,  yerle gök arasında bir kızıl çilede misin ?

  Turk_Elleri on 13 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz • Yorum yaz

  Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.