Yaklaşık 3 yıldır araştırdığım Truvalılar..

Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Büyük Taaruz sonrası ve Sultan 2. Mehmet’in İstanbul’u Fethinden sonra söylediği “Hektor’un öcünü aldık” deyişini yaklaşık olarak 3 yıl boyunca araştırdım ve bir teoriye göre Türklerin Orta Asya’ya biranda gelip batıya hareketi değilde Orta Asya’ya Truva Savaşından sonra geldiği ve intikam duygusu içinde tekrar Anadolu’ya göç ettiği bilgisine ulaştım. Bunlar her ne kadar “teori” olarak geçsede 2. Mehmet’in ve ATATÜRK’ün söylemleri ve ayrıca 2. Mehmet tahta geçtiğinde Bizans kralının papa’ya gönderdiği bir mektupta 2. Mehmet’ten “Hektor’un varisi” olarak bahsetmiş olması da bu teoriyi güçlendiriyor. Ancak yinede sizlere tekrar bu konuyu danışmak ve de görüşlerinizi öğrenmek istedim. Şimdiden teşekkür ederim.

TurkAslan on 11 Mayıs 2015 yazdı Tarih.
Cevap yaz

• 14 Yorum

Böyle bir sözü söylerken kim yanında imiş?
    Bir kaynak var mı?
    Bununla birlikte, Fâtih’in kendisini birilerinin vârisi olarak göstermesi sâdece siyâsî sebeblere dayanır.
    Toprak edinme ve hükmetme kaygısı ile söylenmiştir.

Erdemlilik on 11 Mayıs 2015 yazdı.
    Cevap yaz

“Hektor’un varisi” deyimini Fatih değil Bizans kralı (adını hatırlamıyorum) söylemiş. Zaten bu araştırmalarım internet kaynaklı olduğu ve güvenmediğim için sordum. Ancak Mustafa Kemal’in bu deyimi internet daha Türkiye’de yaygınlaşmamışken biliniyordu ailemiz tarafından. İlk defa babamdan yaklaşık olarak 2004 senesinde duydum babamdan bu deyimi.

TurkAslan on 11 Mayıs 2015 yazdı.
    Cevap yaz

Kaynak baban ya’nî?

Cevap yaz

Ayrıca bazıları bu deyimin/lerin sadece tarihten bu yana gelen Asya-Avrupa çatışmasından dolayı olduğunu öne sürüyor. Bazıları ise “Türklerin Truva’nın son evlatları” olduğu yönünde yorumlar yapıyor. (Kusuruma bakmayın sözlüğe daha yeni girdim ve telefon üzerinden bağlanıyorum. Eğer gönderi düzenleme varsa daha bilmiyorum. Tekrardan özür dilerim)

Cevap yaz

Hayır sadece babamdan arkadaş ortamında duyduğum bir lafı araştırdım. Kaynak internet. (Ayrıca babamın emekli asker olduğunu belirtmek isterim.)

Cevap yaz

Zaten şu an burada bu düşünceyi savunmuyorum. Sadece bu düşünce güvenilirmi değilmi bunu öğrenmeye çalışıyorum.

Cevap yaz

Böyle bir şeyle zamân kaybettiğine göre zengin olmalısın.
    Biz bu kadar zengin kimseler değiliz.

Cevap yaz

Hayır zengin bir kimse değilim. Tabir-i caizse orta halli bir devlet memuru emeklisi çocuğuyum. Babam doğuda görevdeyken her şehit haberini ağayarak “ya babamsa” diye izlerdim. Babam çıkmayınca tekrar üzülürdüm şehit vermişiz diyerek. Bende biraz gerçek hayattan kopmak için kendimi Türk tarihi ve Türk mitolojisi ve Roma-Yunan mitolojisi araştırmaya verdim. Yani sandığınız gibi zengin birisi değilim.

Cevap yaz

Hoş bir hikâye.
    Gerçek hayâta dönmeye karâr verirseniz bekleriz.

Cevap yaz

Zaten gerçek hayata döndüm ancak eski düşünceler kafa kurcalıyor işte. Bende sorayım dedim. Anlaşılan bu teori gerçek değil size göre. Teşekkür ederim..

Cevap yaz

Gerçek veyâ değil. Şu ân daha önemli dertlerimiz olduğu için Hektor filân pek ilgimi çekmiyor.

Cevap yaz

Haklısınız. Neyse boşboğazlık ettim. Tekrar teşekkürler.

Cevap yaz

• Yorum yaz

Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.