Ülkücülere Bakış Açımız ?

Aynı davanın erleri olmasakta, aynı tarafın farklı kefelerinde bulunan ülkücü kardeşlerimize tutumumuz nasıl olmalı ? Bu soru yıllardır her Türkçü’nün kafasını karıştıran bir soru, sizin görüşlerinizi duymak isterim.

Cevap yaz • 48 Yorum

  Fırat Çakıroğlu’da ülkücüydü.

  Bölüne bölüne zaten bir avuç kalmışız. Türk yurdunda Türk’ün adını silmek isteyenler iktidar olmuş. Üniversiteler pkk yuvası haline gelmiş. O sebeple Ülkücüleri sentezci vs diye aşağılamak saçma bence. Hepsine saygı duyuyorum. Tabii ülkücüyüm aslında diyen akplileri kastetmiyorum. Onlar ülkücü filan değil

  BugraHann on 8 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Türk milliyetçiliği fikir sistemi dahilinde en derleyici ve toparlayıcı düşünceleri özümsemiş bir fikir hareketine nasıl davranılması gerekiyorsa öyle bir tutum sergilenmeli. İnsanlarda sorun olabilir, bu Ülkücülüğün kusurları olduğu manasına gelmez. Bu ayrımları da pek sağlıklı görmüyorum. Bir Ülkücü, Türkçü değil de nedir? Bu şekilde bir arpa boyu yol gidilmez, toplumsal bir hareketin narsist bireyleri olamaz ve olmamalı da.

  Cevap yaz

  türkçülük fikri bu ülkede hala ayaktaysa ülkücülerin kanı sayesinde olduğu unutulmaması gereken bakış açısıdır.

  KutluYol on 6 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Ahmet Haldun Terzioğlu gibi milliyetçilerden ekmek yiyen kişiler de böyle dangalakça şeyler yapmağa kalkmıştı.  Sizin yaptığınızın tam tersiydi: “Türkçüyle Ülkücü arasındaki farklar” gibi bir şeydi. Tam komedi. Ülkü kelimesini ilk kullanan adam, bu memlekette: “Türkçülüğü sistemleştiren adam” olarak anılıyor. Ülkücülüğü, teşkilatlara karşı çıkmak adına kurban vermeyin.

  Alperen on 6 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Bölge bölge, yönetici yönetici anlayış değişiyor, o yüzden ocağa hakim olup arapçı yerine türkçü çizgiye yaklaştırmalıyız.

  İşbara Alp on 4 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  İl il ocak ocak değişim gösterse de 3 Mayıs 2014’te Anıtkabir’de Türkçülerin attığı “Kerkük Türktür, Türk Kalacak” sloganına tepki göstererek “Kerkük, kürtlerindir şerefsizlik yapmayın” diyenlerini gördüğüm için hiçbirinden hazetmediğim topluluk.

  KaraSancakli on 6 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Ulkuculerle aramızda büyük farklar var fakat bu vatan için bir is düştüğünde omuz omuza verebileceğimiz tek kurum onlardır. Onları sentezci vs diye aşağılamak yerine görüşlerimizi aktarmaliyiz.

  bilge on 6 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  @bilge katılıyorum kardeşim

  İşbara Alp on 6 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  “Türkçüler günü”ne “Milliyetçiler günü” diye esnek bir ad koyan, “Ülkü” sözcüğünü tam olarak özümseyemediklerini düşündüğüm, Atsız’ın “Türk Ülküsü” makalesinde söz ettikleri ile pek uyuşmayan, günümüzde Mhp’li olmak ile bir tutulan kimlik tanımı.

  Aycan on 4 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Burada Yanlış bir başlık kullanıldığını düşünüyorum

  gardas on 4 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Omuz omuza verilecek ‘‘ÜLKÜDAŞ”

  Carmagun on 6 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  @kutluyol haklısın kardeşim

  İşbara Alp on 6 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz • Yorum yaz

  Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.