Türkçe Ezan

Türkçe Ezanı desteklemelimiyiz? Neden?

Cevap yaz • 17 Yorum

  “Bir ülke ki, camiinde Türkçe ezan okunur.
  Köylü anlar manasını namazdaki duanın
  Bir ülke ki, mektebinde Türkçe Kuran okunur
  Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Hüda’nın
  Ey Türk oğlu, işte senin orasıdır vatanın.”

  Ziya Gökalp

  KaraSancakli on 5 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  İslama hiçbir aykırısı bulunmamaktadır. Avrupada Karanlık dönem denilen dönemde İncilin tek dil olması ve papazların İncilin dilini bilmeyen halkı sömürmesi söz konusuydu, Rönesans gibi hareketler ile İnciller anadillere çevrildi ve aydınlanma başlandı. Aynı şekilde bizlerde hala din ile sömürülüyoruz.. “Türkçe kuran okumanın sevabı yoktur, Türkçe ezan günahtır” diyerek halkı hala bu yolda sürüklüyorlar.. Efendim anlamadığın şeyi okumanın ne kadar sevabı varsa okuyup anladığın ve kendine o ayete göre çeki düzen verdiğin zaman da aynı sevabı alırsın ben garanti veriyorum. Kuran ile birlikte Ezandada aynı şey söz konusu..
  DESTEKLİYORUM!

  OKUMAK DEĞİL ANLAMAK

  Chagatai on 5 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Desteklemeliyiz bence. Türkçe Ezan Türkçe Kuran!

  Cevap yaz

  Türkün yurdunda 5 vakit arapça nedir?  Not : Az hamile!

  Kam on 11 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Kutsal olan Ezandır ! Arapça değil . Şu Türkçü sözlükte dahi arapça ezanı savunanların sayısı azımsanmayacak kadar var . Yazık r4bia da yapın tam olsun .

  ”Biz Türk’üz , tam manasıyla Türk ”  

  KurtHan on 13 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Ben şahsi olarak desteklememe taraftarıyım çünkü ‘İslam Dini’ evrensel bir din olmasına rağmen bazı şeylerin değişmemesi kanaatindeyim. Ezanı Türkçe okuduğumuzda o hazzı vereceğini zannetmiyorum ve o hazzı yaşayamıyorum. Din ve İnançların geldiği gibi bozulmadan sade kalmasını sağlamak temel ülkümüz olmalı aslında.

  Carmagun on 5 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Turkiyenin çoğunluk mezhebi (sünni/hanefi) te  gore aykirisi bulunmayan ve desteklenmesi gereken bir olay.

  bilge on 5 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Günde beş kez okunan ezanın lîsanının sadece Türk Müslümanları ilgilendirdiğini düşünüyorum.  Bu meseleyi Müslümanlar tartışır ve karar verir. Geriye kalanları ise ne ilgilendirir, ne de üstlerine vazifedir!
  Ben destekliyorum.

  Aruzoglu on 15 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Türkçe ezan olmasına karşı değilim ama dini yönden doğru mudur bilemem. Herkes kendi kafasına göre fetva verircesine atıyor birşeyler Allah muhafaza yalan yere fetvanın cezası büyüktür, yazdıklarınıza din konusunda dikkat edin. Karşı olmamamın yanında Kur’anın elbette anlayıp ders çıkaralım diye Türkçe’sini okumalıyız ama tamamen Türkçeleştirmek (ezanı ve Kur’anı) Osmanlıca bir şiiri yeni Türkçe’ye çevirip o şiirden kafiye, uyak, hece ölçüsünün bozulmayıp söz sanatlarının (teşbih, mübalağa, vs.) anlamını kaybetmemesini beklemektir. Ezan ve Kur’an tam anlamıyla sanatın kendisidir ve sanatta vurgu önemlidir. Çeviri sanat metininin vurgusunu kaybetmesine sebep olur.

  Subo on 13 Haziran 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Bir gün gerçekleşmesini umduğum dur Türkçe ezan. Yurdumuzda 5 vakit Arap dili yankılanması (ezana lafim yok) beni rahatsız ediyor; biz neden kendi dilimizde inancımızı yaşamıyoruz, yaşayamıyoruz? Koskoca Türk Budunu nasıl dilinden, töresinden böylece koptu? Umarım ki bir gün gerçekleşecek.

  KARAMANOGLU on 4 Aralık 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  ezan müslümanları namaza çağıran bir uyarı sistemidir. kutsallaştıranların neden kutsallaştırdığını anlamış değilim. ezanın çıkış noktasına bakılırsa ; inanları namaza çağırmak için toplanılmış ve herkes sırayla görüş beyan etmiştir. kimisi davul çalalım kimisi çan çalalım teklifinde bulunmuş ve diğer dinlerden ayırmak için bilali habeş tarafından ezan önerilmiş ve bizzat kendisi tarafınan ilk kez okunmuştur. ezanın türkçesine bakıldığında da zaten namaz çağrısı açık bir şekilde görülmektedir. bende 5 vakit namaz kılmaya çalışırım ve namazı telefondaki android uygulamadan takip etmeye çalışrırım. ezanın kutsallaştırımasındaki sebep arapçanın kutsallaştırılması ve türkçelerinin bilinmemesinden kaynaklanmaktadır. türkçü bir türkiyenin olmazsa olmazı türkün ve türkçenin hüküm sürdüğü türk yurdudur.

  teginalp on 16 Mart 2016 yazdı.
  Cevap yaz

  Destekliyorum.
  Ezan da, Namaz sureleri de Türkçe olmalı.
  Türkçe olmalı ki, insanlar daha rahat anlasın, daha kolay telaffuz edebilsin, daha rahat hissedebilsin.

  bayarmc on 31 Mart 2016 yazdı.
  Cevap yaz • Yorum yaz

  Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.