Türk Öğün Çalış Güven-me

İlkokullarda hep gözümüze çarpan, etkili bir söylem. Karda kışta istiklal marşımızı, andımızı okuduğumuz büstün üzerindeki yazı. Peki Başbuğ Atatürk bu söyleminde neyi hedeflemiş, o engin zekasıyla ve ileri görüşlülüğüyle neye vurgu yapmış gelin beraber değerlendirelim.

Türk Öğün: Sen ki çağ açıp çağ kapatanların torunu, sen ki bu kahpe acuna nizam verenlerin evladı, tarihi şanlı milletin bir ferdi olarak atalar mirasına sahip çık ve bununla iftihar et ! Kıyıda köşede bir paçavra gibi ezik, sönük kalma. Meydanlar senin, arş senin

Türk Çalış: Azminle, tanrının sana verdiği kudretle ve atalarının kuvvetiyle çalış. Miskin toplumlar yerinde saymaya, parya olmaya mahkumdur! Onlar ki zevk-ü sefaya doymuş zekaları körelmiş, kıçlarını yaymaktan hissizleşmiş oburlardır, onlardan olma ! bileği bükülmeyen, yüreğine korku girmeyen Kürşadı ve 40 çerisini unutma !

Türk Güven-me: Türk evladı, sen kurulacak kağanlığın mimarı, atalar mirasının takipçisisin. Bu kutlu yolda etrafını çaşıtlar sarmış olsa da, yolun engebelerle dolmuş olsa da yüreğindeki ve damarlarındaki asil kanın seni yalnız bırakmayacagını unutma, buna iman et ! Kendi kanından olmayana katiyen güvenme ! Gün gelir insanoğlu kendine ihanet eder, ailesiyle ters düşer bunları düşündükçe senin kanından olmayanın senin toprağında hükmü ne ! Köleler köle olarak, efendiler efendi olmak için doğmuştur, unutma. Ve yüreğindeki insancıl duyguları sök at, çöl faresi araba din kardeşi deme, dağ ayısı k*rte kan kardeşim diyenlerden olma, kahpe ermeniye insan muamelesi yapma ! Vel hasıl kelam kanından başkasına güvenme !
Sadakat ve güven bakımı zor hasadı az bir üründür, her coğrafyaya ekilsede her yerde fidan olmaz !

Gününüz aydın olsun, Türk budun !

Cevap yaz


  • Yorum yaz

    Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.