Mustafa Destici tarafından sunulan kayıtsız teklifin Devlet Bahçeli tarafından reddedilmesi hakkındaki görüşleriniz?

Rahmetlik Muhsin Yazıcıoğlu bildiğiniz üzere Ülkücü olarak büyüyen bir şahıstır. Alparslan Türkeş ile olan fikir yakınlığı ile de tanınır. Gel gelelim Yazıcıoğlu’nun yerine geçen sağ kolu Mustafa Destici’nin yaptığı hamleyi yorumlamaya.  Şahsi fikrim Akp’ye oy veren Türkçü düşünen herkesi çekebilecek bir gücün engellenmesidir. BBP nin oyu az olabilir ama bu ittifak çok oy toplardı diye düşünüyorum.  Öyle ki bu hareketten sonra Devlet Bahçeli ‘nin başkan seçilse bile istifa edecek kadar sözde siyasetçi olduğuna kendimce kanaat getirdim.

Cevap yaz  BBP, bir ihânet hareketidir. Muhsin Yazıcıoğlu, MHP’nin islâm’a bakış açısını ve izlediği siyâseti beğenmeyip MHP’den ayrılmış ve BBP’yi kurmuştur. Bâzı Türkçülerin “ümmetçilik” ile suçladığı MHP’yi, Yazıcıoğlu ve arkadaşları “dînsizlik” ile suçlamıştır. Devlet Bahçeli’nin, MHP’yi yarı yolda bırakan bir partiyle ittifak yapması, MHP’nin geçmişine karşı bir saygısızlık olurdu. Yâni MHP’nin BBP ile ittifak yapmaması yerinde bir karârdır.

  Gelelim Saadet Partisi’ne. Saadet Partisi islâmcı-yobaz bir partidir.  Devlet Bahçeli, MHP’ye çağdaş ve modern bir görünüm kazandırmak istiyor. MHP, Atatürkçü-cumhûriyetçi-ulusalcı seçmenlerden de oy almak istiyor. SP ile ittifak yapılsaydı sol görüşlü seçmenler MHP’ye oy vermezdi. Türkçüler ise MHP’den iyice kopardı. Bu nedenlerden dolayı SP ile ittifak yapılmaması da yerinde bir karâr olmuştur.

  Zâten SP ve BBP’nin oy oranı nedir? Bunların MHP’ye getireceği oylar kadar MHP’den götürecekleri oylar da olacaktı. MHP, AKP’nin açılım siyâsetinden ve ülke ekonomisinden rahatsız olan vatandaşların oylarını alarak %20’lere dayanacaktır. Millî (!) İttifak ise barajı aşamayacaktır.

  toreli on 19 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz • Yorum yaz

  Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.