Muhacır- Macir- Adalı.

Bilinen ya da sözlüklerde geçen anlamına göre; Osmanlı İmparatorluğu dönemi sonlarından itibaren Balkanlar’dan mecburi  göç yaşayıp Anadolu’ya gelenlerin genel adıdır. Peki gerçekten öyle mi?
Baba tarafım Karaman Türklerine dayanıyor Ortodoks olduğumuz için Yunanistan’a sürülmüş daha sonra tekrar vatanımıza dönerken dedelerimiz İzmir- Manisa civarına yerleşmiştir. Ben bayağı bir köke indiğimde avşarlara dayanıyoruz. Fakat çevremizde bize macir diyorlar, anne tarafını araştırdığımda oda Yunanistan’dan ilerisine gidemedim. Anne tarafından da macir deniyor, Nedir bu Macir, tam olarak neyiz kimiz? Vatanımızdan dinin nedenlerden dolayı sürülüp balkanlarda işkencelere, köleliğe maruz kalmış mübadele de geri vatanına dönünce ”yunan tohumu” damgası görmüş bir millet miyiz?

Pars on 15 Mayıs 2015 yazdı Tarih.
Cevap yaz  Bizim memlekette dışarıdan gelenlerin hepsi bir şekilde mimlenir. Açıkçası pekte hoş karşılanmazlar. Macırlar da Türk olmalarına rağmen aynı tepkiyi görürler. Yüzyıllardır sünnicilik algısının yerleştirildiği bu toplumda alevi Türkmenlerin kaderi ne ise Macırların durumu da  odur.

  Oysa Başbuğ’un dediği gibi “Muhacirler kaybedilmiş ülkelerimizin milli hatıralarıdır.”

  Türkmenoğlu on 15 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz

  Macır yani göçmenler; Osmanlı Devletinin övünülen ve çok işe yaramış Türkleştirme politikasında balkanlarda iş yapan asıl adamdır. İleri geri konuşanların cahilliğine vermek lazım Türkoğlu Türksün kardeşim, bugün balkanlarda Türk kültürü şimdiki macırların dedeleri neneleri sayesinde yaşıyor

  trakyattg on 24 Mayıs 2015 yazdı.
  Cevap yaz • Yorum yaz

  Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.