KÜLTÜREL MİLLİYETÇİLİK VE IRKÇI MİLLİYETÇİLİK

Hakkın da düşünceleriniz nelerdir? 

Cevap yaz  Kültürel milliyetçilik ile ilgili bildiğim şey şu bir bölgede birden fazla millet varsa onların yıllar sonra oluşturduğu ortak kültür. Irkçı milliyetçilik terimini ilk kez duyuyorum.

  iskurt on 13 Kasım 2016 yazdı.
  Cevap yaz

  IRKÇILIK (SOSYAL DARWİNİZM)

  Irkçılık kökenini soydan ya da kandan değil, bilimden alır.  Bilime göre insanlar bir çeşit primat türünden evrilmiştir ve bütün insanlığın ana kökeni Afrikadır.  Aradan geçen yüz binlerce yıl boyunca bu primat türü farklı türlere evrilerek, yeni yeni ırkları ortaya çıkarmıştır.  Siyahi ırk zenciler, beyaz ırk avrupalılar ve sarı ırk asyalılar diye gidiyor ve bunlarda kendi aralarında dallara ayrılıyor tabii.  Şimdi sorun şurda. Biz insan oğlu olarak diğer hayvanları sırf biz onlardan daha fazla evrildiğimiz için, gerektiğinde öldürüp gerektiğindeyse çalıştırabiliyorsak ve bunu ahlaklı bulabiliyorsak, o halde en fazla evrilen insan türü de diğer insanları ayrı şeyleri yapabilir. İşte bu ahlak Fıredrik Niçe gibi düşünürler sayesinde , ve sömürgecilik politikalarınında büyük etkisiyle batıda hızla yayıldı. Özetle bugün fotoğraflardan gördüğümüz Hollanda’da ki hayvanat bahçelerinde zencilerin sergilenmesi, zencilerin afrikada ve amerikada bir hayvan gibi çalıştırılıp öldürülmesinin sebebi budur.  Avrupalı holiganların zenci futbolculara muz atmalarının sebebi de budur. Zira Irkçılık düşüncesine göre , en çok evrilmiş olan üstün-batı beyaz ırkı, dünya üzerinde ki diğer bütün insanları , konuşmayı ve giyinmeyi becerebilen birer maymun türü olarak görürler. Irkçılık da yalnızca üstün olan aryan ırk (ki kimleri kapsadığı tartışmalıdır) ve diğer canlılar vardır, din, dil, ülke ve kan bağı ayrımı gözetmez.   Irkçılık budur ve yalnızca beyaz ırkı bağlar. Biz Türkleri değil.

   

  Örnek: Nazizm. Ku Klux Klan.

  SOYCULUK

  Soyculuk ise Irkçılıktan tamamen farklı, temellerini doğadan alan bir ahlak ve bütünlük anlayışı sistemidir. Kişi doğa gereği doğumundan itibaren tek başına hayatta kalamayacağından ötürü, hayata karşı olan mücadelesinde ilk başta anne ve babasından yardım alır. İleri ki yıllarda bu yardım zincirine kardeşleri eklenir. Daha büyük tehlikelerde ise akrabalarıyla birlikte işbirliği içerisinde tehlikeye karşı mücadeleye girişir. Bu sebepten dolayı bu düşünceye sahip olan bir birey için ilk önce kendisi, daha sonra ailesi, ondan sonra akrabaları ondan sonra kabilesi , ondan sonra ise ülkesi gelmektedir. Kişi hayatta bunların çıkarlarını korur ve bunlar için savaşır , çünkü zor gününde kendisine yardım edecek kimseler doğrudan bunlardır, yani kendisiyle aynı kanı taşıyan kişilerdir. Soyculukta kan bağı aranır.

  Örnek: Türkçülük.

  Milliyetçilik ise;  tamamen çok uluslu (kozmopolit) bir yer olan Fransa da çıkmasına rağmen nedense bizim ülkede, soyculuk gibi yansıtılıyor, neyse. Bizim ülkede Milliyetçiliğin temellerini Fransada okuyup yetişen Osmanlı düşünürleri atmıştır. daha sonra Ziya Gökalp ise taçlandırmıştır. En basit tabiriyle milliyetçilik , beraber yaşamak isteyen ve bu birliktelikten çıkar sağlayacağına inanan insanların beraber yaşaması gerektiği düşüncesidir, bu kadar net . Herhangi bir dil,din veya soy ile net olarak sınırlandıramayız milliyetçiliği. Net bir sınırı olmadığı içinde bugün ülkede milliyetçilik 40 fraksiyona bölünmüştür.  Herkes kendi kafasına göre bir milliyetçilik sınırı çizmektedir. Milliyetçilik düşüncesinde aynı dini dili kültürü paylaşan insanlar doğal olarak beraber yaşamak isteyeceği için,  din dil ve kültür paylaşımı teşviklenir fakat şart değildir.  Kelime kökeni müslümanların bir arada yaşaması düşüncesi anlamına gelir ve arapçadır. Ek olarak Ümmetçilik ise milliyetçiliğe müslümanlığın şart koşulmuş halidir.

   

  Örnek: Atatürk Milliyetçiliği, Ziya Gökalp, MHP,

  OguzHAN1 on 19 Kasım 2016 yazdı.
  Cevap yaz • Yorum yaz

  Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.