Batıvari (olmamış) düğün saçmalıkları-1

Yazın gelişiyle birlikte insanlar evlenmeye ve düğün yapmaya başladı yine !
Düğünlerde kıyafetlerden tutun da çalınan müzikler ve oynanan oyunlara kadar tam bir kültür yozlaşması yaşamaktayız.
Tespit ettiğim kadarıyla bir kaç, bence yanlış olan düğün hareketini sizlerle paylaşacağım.

1- Bana göre en sinir bozucu durum olduğu için birinci sırada yazmayı uygun gördüğüm ilk ve en büyük yanlış gelin ve güveyin ( Damat sözcüğü Farsça’dır bunun yerine büyüklerimizin kullandığı güvey sözcüğünü tercih ediyorum.) alkışlar eşliğinde düğün alanına girdikten sonra Türk ya da Batı müziğinden herhangi bir örnek ile dans (!) etmesi sorunu.

Bilmektesiniz  insanların birbirlerine samimi bir biçimde yaklaşarak ettikleri dans Türk’e özgü bir oyun değildir.
Batı’nın vals, tango, samba gibi ahlaktan nasibini almamış diğer oyunlarından biridir.
Bu dans edildikten sonra yörelere özgü oyunların oynanması gayet doğaldır, içtendir.
Hiç gördünüz mü  Alman, İngiliz veya bir Amerikalı düğününde çiftetelli  yahut üç ayak oynandığını ?
Göremezsiniz çünkü onlar bizi taklit etmez biz onların ne kadar gereksiz özelliği var ise bize uymayan alırız, kabulleniriz, sindiririz, birimiz bunu yapmaz isek dışlanırız !
Dans da bunların arasında.

2- Gelinin ve düğün davetlisi eş, dost, akraba kadınlarının istemsizce (!) giyinmesi yahut giyinmemesi sorunu.

Türk kadını Türk töresi dahilinde tarihte hiç bir vakit cinsel kimliğiyle ön plana çıkmamış, her zaman Tanrı’nın onu yaratma gayesine uygun olarak ere evdeş olmuş, yeri gelmiş sabanı sırtlamış, yeri gelmiş ok fırlatmıştır.
Oğuzname’den, Bilge atamızın diktirdiği anıtlara, Karacaoğlan’ın şiirlerine kadar Türk kadını hep yüce bir varlık olarak görülmüş, görülmekle de kalmamış zaten kadın kendine layık bir biçimde yaşamış, giyinmiş, hareket etmiştir.
Farklı kültürlerle kaynaşmamız sonucunda evlerine hapsedilen, cinsel kimlikleri öne çıkarılan, popüler kültüre kendisini malzeme eden sapkın bir güruh haline dönüşen Türk kadını ( hepsi değil) kendini toplumda farklı şekilde göstermeyi seçmiştir dikkat çekmek için.
Düğünlerde görüntü kirliliğine sebep olan kıyafetleriyle karşımıza çıkan kadınlar tam da bunlara alet olan birer objedirler.

3- İstanbul dahil büyükşehirlerdeki düğünlere pop müziğin egemen olması ve beraberinde pop müzik eşliğinde tepinilmesi sorunu.

Düğünlerdeki en çekilmez, en azından Anadolu kültürüyle yetişmiş birinin çekilmez haller sıralamasında başı çeken durumlardan biri de budur.
Umarsızca Demet Akalın, Serdar Ortaç, Hande Yener ve diğer pek çok pop müzikle iştigal şarkıcıların dımtıslı, içeriği bolca sevimsiz, ahlaksız sözler barındıran şarkıları eşliğinde garip garip tepinmek de neyin nesi !
Şu ki İstanbul ve diğer büyükşehirlerde kültürden ve gelenekten uzaklaşma oldukça fazla olduğundan ötürü burada yaşayan insanların bu tarz bir eğlence biçimi seçmesi oldukça doğal görünüyor. İnsanlar şehre gitti mi neden böyle saçma şeylere özenir hala anlamıyorum !

4- Pahada çok, kendinden gösterişli düğün davetiyesi sorunu.

Elinize küçük sade bir davetiye geldiğinde burun kıvırarak ve içinizden ” bu ne be !” gibi tepkiler veriyorsanız evet siz de maddiyata önem verenlerdensiniz.
İnsanların bu gibi özel günleri duyurmadaki tek amaçları dostlar beni alışverişte görsün olduğu için varsıl (zengin) gösteren davetiyeler peyda olmadı mı ?
Bir keresinde melodi çalan bir düğün davetiyesiyle karşılaşmıştım bundan on küsür sene önce lise yıllarımda. ” Paraları çok galiba!”  diye tepki vermiştim o zaman için.
İnsanlar arkamızdan maddiyata bakarak “ne kadar güzel, ne kadar asil, ne kadar gösterişli” desinler diye yaşamaya devam mı edeceğiz hep ?
Seçim bizim elimizde.

(Devamı gelecek)

Aycan on 23 Mayıs 2015 yazdı Tespit.
Cevap yaz

Düğünlerde yapılanlar ve düğünler için yapılanlar bir yana, düğünün kendisi bile başka bir saçmalık.

Kırda toplanıp ilân etmek dururken…

AlganHKK on 23 Mayıs 2015 yazdı.
    Cevap yaz

Bana kalırsa evlilik, ordu-ailenin genişlemesi için stratejik bir karârdır.

Böyle ciddî bir karârın, böyle soytarılıklarla ilân edilmesi tamâmen ahmaklık belirtirisidir.

Ben Hunların evlilik toylarının tamâmen ciddî ve askerce olması gerektiğini düşünüyorum.

Tabiî bu eğlenilmeyeceği anlamına gelmez. Ama bir Hun’un eğlencesi bile, insânlarınkinden farklı olmalı.

Erdemlilik on 23 Mayıs 2015 yazdı.
    Cevap yaz

• Yorum yaz

Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.