RE: Türk Töresinde Hatun/Katun’un Yeri

Günümüz dünyasında bir feminizm furyası almış yürüyor, sizlere soruyorum o değerli varlıklar kadınlarımız, analarımız, bacılarımız atalarımızın gözünde değerleri neydi. Dünya sahnesinde ilk andan beri var olan bizler, eminiz ki bu perde kapanana kadar da var olacağız. Yaptığımız savaşlar verdiğimizi yıkımlar, dünyayı değiştiren antlaşmaları nasıl yaptık, bu kudreti töreyi nasıl sağladık hiç düşündünüz mü ? Basit bir tümce açıklıyor aslında bu sorunun yanıtını ”Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır ” Atalarımız her şeyi mertçe, hakkın hakkıyla yapmıştır. Bu bilinçlerini ise aile kurumundan öğrenmişlerdir. Er savaşa gittiğinde o aslan parçası balaları, eli toprak kokan analar yetiştiriyordu. Onlara atalarının hikayelerini anlatıyor, kültür denen kutlu şeyi öğretiyorlardı. Babaları gibi dik durmayı, töreyi yüceltmeyi öğretiyorlardı. Bir savaşçı edasıyla ata  binmeyi, korkak bir çinli tümeninden nasıl daha mert ve cesur olmayı öğretiyorlardı. Tanrı onları o kadar kutsal bir görevle yüceltmişti ki sağlıklı Türk nesillerini yetiştirmek, onlara ataları gibi olmayı öğretmekle hükümlü kılmıştı. Bir Türkün 1 tane eşi olurdu, çöl faresi araplar gibi zevkine düşkün 4-5 kadınla beraber olmazlardı. Onlara paçavra gibi davranılmazdı, katun değerliydi toprak ananın belkide tek sadık hizmetkarı onlardı. Erkek gibi iş görür, yeri geldiğinde bir yiğidin edemediği kelamı onlar ederdi. Hakanın sağında oturur, yeri gelir kurultaya onlar başkanlık ederdi, yeri gelir elçiyi o agırlar hakanın yoklugunu farkettirmezdi. Bu yüzdendir atalarımız eşlerinin değerini şu sözle içselleştirmiştir. ”At, avrat, pusat’

Bugün bize kadın haklarından, medeniyetten bahsedenler önce kendi kökenlerine baksınlar, biz Türkler ne doğanın ruhuna saygısızlık ettik, ne kadınımızı aşağıladık, ne de atalar mirasının takipçisi olmaktan bıktık, bıkmayacağız da !

#Türktöresi  #Hatun   #Katun

Yazıyı şimdi okuyabildim. Gâyet yerinde cümleler ve tespitlerle dolu.
Türk töresinde kadın ve erkeke birbirinin tamâmlayıcısıdır. Birbirlerine üstünlükleri yoktur.
Türk töresinde üstünlük ölçütü sâdece kan ve erdemliliktir.

on 11 Mayıs 2015.

Saol andam 🙂

on 11 Mayıs 2015.
Cevap yaz
10 Yorumlar

Bugünkü Avrupa ülkelerinde dahi kadına verilmeyen haklar eski Türk toplumunda kadına veriliyordu. Bugün Hangi Avrupa ülkesinde kadın bir ordu komutanı görebiliriz? Bugün dünya üzerinde var olan hangi ırk mensup insan arasından bir Tomris çıkarabiliriz? Hatunun adının geçmediği, mührünü vurmadığı bir anlaşmanın geçersiz sayıldığı töremizde , kadını aşagılayan, diri diri gömüp kadına yalnızca seks objesi olarak bakan arap kültürünü el üzerinde tutan pis beyinleri yok etmek tek çare. Zamanla dili gibi yaşayışıda araplaşan toplum, kadının toplumsal konumunu aşağılara çekti. Islama yapışarak kültürümüze giren arap geleneklerinden arınmalıyız.

ErkeSolton on 26 Haziran 2015 yazdı.
Cevap yaz

Yorum yaz

Türkçü Sözlük kurallarını kabul ediyorum.